Rychlá rezervace

Půjčení dodávky s vozíkem aneb postačí řidičský průkaz skupiny B?Před půjčením užitkového vozidla v podobě dodávky řidiči často řeší, jestli jim bude stačit řidičských průkaz skupiny B. V tomto ohledu není vůbec osvětlit si skupiny, které je třeba mít v řidičském průkazu zapsané. Znalosti vám pak umožní vybrat takový automobil, který ke svým účelům potřebujete.

Skupina B jako naprostý základ

Jistě víte, bez skupiny B si automobil vůbec nezařídíte. Právě tato skupina je naprosto běžná u všech osob, které prochází autoškolou. S takovým řidičským průkazem se vám otevírá možnost řídit automobil s následujícími parametry:

  • Nejvyšší hmotnost 3 500 kg
  • Vozidlo určené k přepravě maximálně 8 osob
  • Smí být připojeno přípojné vozidlo s maximální hmotností 750 kg při nebržděné konstrukci, případně více než 750 kg s bržděnou konstrukcí, ale přitom je třeba zachovat celkovou hmotnost soupravy nepřevyšující hmotnost zmíněných 3 500 kg

S těmito parametry si vystačíte, pokud chcete řídit typickou dodávku. Některé větší užitkové vozy již však vyžadují řidičský průkaz na nákladní vozidlo, které umožňuje řídit vozidla se hmotností vyšší než 3 500 kg.

Alternativa tkví v rozšíření skupiny B

Možná jste o této možnosti slyšeli, možná ještě ne. Skupina B+E je báječná volba pro osoby, které často potřebují využít skutečně velkou soupravu, která přitom nesplňuje parametry pro nákladní automobil. Zde totiž platí, že celková hmotnost soupravy může přesáhnout hodnotu 3 500 kg, což se stane velmi snadno, když dodávku s vozíkem naložíte stavebním materiálem takříkajíc až k prasknutí.

Jak jste na tom vy? Máte rozšíření nebo si vystačíte s klasickým řidičákem? Pořádně to promyslete, neboť i jedno místo navíc v dodávce může znamenat, že budete považováni za někoho, kdo nemá dostatečné řidičské oprávnění, za což jsou nejenom nehezké pokuty, ale také jiná omezení. Proč se teda něčemu takovému vystavovat?